czwartek, 26 czerwca 2014

Domowa nutella

Podstawą do nutelli jest niezwykle pyszny i bardzo prosty w przygotowaniu „GANACHE”.

Teraz kilka słów o ganache.

Ganache to francuska nazwa na połączanie aksamitnej mieszanki czekolady i śmietany. Większość receptur przygotowuje się w podobny sposób. Podgrzewamy śmietanę, ma się prawie zagotować i zalewamy czekoladę.
Czekolada powinna być posiekana lub kupiona np. w pastylkach. Zalaną czekoladę odstawiamy na chwilę, następnie powoli i delikatnie mieszamy, do uzyskania gładkiej i błyszczącej masy.
Ganache jest powszechnie stosowany w kuchni do deserów. Jeszcze lekko ciepły i płynny może być gładką i błyszcząca polewą do ciast, tortów. W temperaturze pokojowej pasta do smarowania, lukrem. Schłodzony można lekko ubić i staje się puszystym kremem.
Ganache można stosować do tworzenia domowych trufli. Dodając różnego rodzaju składniki smakowe jak likiery, wanilię, orzechy, ze schłodzonej masy formujemy kulki.



Smak i jakość ganache zależy od użytej czekolady, powinna być jak najlepsza gatunkowo, nie możemy używać czekolady która ma na liście składników tłuszcze roślinne. Ganache z taka czekolada może się zważyć. Osobiście używam kuwertury która ma bogaty smak lub gorzkiej czekolady która musi zawierać powyżej 70% kakao.






Podstawowa receptura na ganache

Z ciemnej czekolady
  • 225 g gorzkiej czekolady
  • 180 ml śmietany kremówki
Z białej czekolady
  • 210 g białej czekolady
  • 100 ml śmietany kremówki

To teraz receptura na NUTELLĘ

Składniki:
  • 225 g gorzkiej czekolady
  • 180 ml śmietany kremówki
  • 6 łyżek miodu
  • 200 g orzechów laskowych.
Przygotowanie:

Orzechy podprażyć na patelni i obrać je z brązowej skórki która jest gorzka. Najlepszy sposób na obranie jest włożenie ich między dwa arkusze ręcznika papierowego i pocierać. 
   Ostudzone włożyć do malaksera. Zmiksować na płynną masę . Orzechy najpierw będą zmielone jak do wypieków, potem powstanie z nich masło, po ostatnich 5 minutach miksowania powstanie z nich w miarę gładki i tłusty płyn. Po całkowitym zmiksowaniu orzechy będą miały malutkie, wyczuwalne grudki.

Czekoladę siekamy i wkładamy do miski. Śmietanę podgrzewamy (prawie do wrzenia) i zalewamy czekoladę(najlepiej przez sitko żeby nie wpadł niepotrzebny kożuch). Po ok. 2 minutach gdy czekolada zmięknie, mieszamy ja delikatnie ze śmietaną na gładką masę.
Dolewamy miód i zmiksowane na papkę orzechy. Mieszamy.
Przelewamy do słoika (nie zakręcamy). Gdy ostygnie do temperatury pokojowej zakręcamy i wstawiamy do lodówki. Na przynajmniej 2 godziny.

Potem się zajadamy :D



sobota, 21 czerwca 2014

Sernik miodowo - cynamonowy

Byłam z koleżankami w kawiarni i tam spróbowałam tego pysznego ciasta i postanowiłam zrobić.
Efekt? Po prostu niebo na talerzu. Bardziej smakował mi jak oryginał. Za wszystkie składniki na całe ciasto zapłaciłam mniej niż bym kupiła kawałek w kawiarni.
Oto przepis na pyszny sernik miodowo - cynamonowy.

Składniki:

300 ml. mocno schłodzonej śmietanki 30%
500 g. serka mascarpone
ok. 4 - 6 łyżek miodu (wedle uznania)
200 g. masła
250 g. herbatników (ja użyłam kakaowych)
cynamon

Przygotowanie:

Herbatniki pokruszyć na pył (najlepiej w maszynce do mielenia mięsa). Dodać rozpuszczone i lekko przestudzone masło. Można dodać trochę miodu jeśli ktoś lubi bardzo słodkie ciasta. Wyłożyć na spód tortownicy pergamin. Wymieszać herbatniki z masłem i wyłożyć do tortownicy. wyrównać lekko dociskając. Włożyć do lodówki. (NIE WOLNO ZAPIEKAĆ SPODU Z HERBATNIKÓW BO SIĘ ZROBI TWARDY.) W między czasie  ubić kremówkę, dodawać po łyżce mascarpone (po dodawaniu mascarpone masa może trochę się rozrzedzić ale to nic później ładnie zgęstnieje). Dodawać po łyżce miodu cały czas próbując żeby nie wyszło za słodkie. Wyłożyć na spód herbatnikowy, wyrównać i posypać cynamonem. Włożyć do lodówki na przynajmniej 2 godz.


SMACZNEGO!