poniedziałek, 3 listopada 2014

Kawa Amaretto.Amarettonapój alkoholowy wywodzący się z Włoch, o słodkim, lekko gorzkawym smaku. Jest to czerwono-bursztynowy likier wytwarzany z użyciem migdałów lub czasem z pestek moreli, brzoskwiń, wiśni i innych. Czasami wykorzystuje się także różne zioła lub aromat waniliowy. Zawartość alkoholu wynosi zazwyczaj kilkanaście do trzydziestu procent objętościowych. Mimo że nazwa likieru wywodzi się z Włoch, to na świecie znane i popularne są likiery o tej nazwie produkowane we Francji, Holandii lub w Niemczech.
Amaretto jest głównym składnikiem wielu drinków. Jest także często wykorzystywane jako dodatek do kawy, czekolady, deserów i ciast, często w połączeniu z migdałami.


Amaretto można też samemu zrobić..


 AMARETTO

- 0,5 l spirytusu 90%
- 0,5 l wody
- 350 g cukru (dowolny)
- 250 g migdały słodkie

Migdały obrać ze skórki i poszatkować. Zalać spirytusem i pozostawić w ciemnym miejscu na miesiąc. Po czym przefiltrować. W miedzy czasie zrobić syrop i połączyć z nalewem. Wlać do butli, zamknąć i odstawić w ciemne miejsce na co najmniej 3 miesiące.
Jest to wersja bardziej wytrawna. We Włoszech bardziej popularna.

LUB 2 PRZEPIS

100 g - pestki z moreli i brzoskwini - pół na pół
40 g - migdały gorzkie
0,6 kg - cukier ( lepiej puder)
0,4 l - wody
1 - laska wanilii
1 l - spirytusu 70 °


Pestki i migdały należy przed zalaniem odpowiednio przygotować. a więc trzeba je sparzyć zdjąć z nich skórki i pociąć na mniejsze kawałki. Wsypujemy wszystkie do słoja i zasypujemy cukrem. Stawiamy słój na parapecie ( jest tu niezbędne ciepło słońca) albo po prostu w ciepłym miejscu na kilka dni. Po czym dodajemy wanilię i zalewamy spirytusem. Macerować ok. miesiąca. Tym razem w ciemnym i chłodnym miejscu. Ja robię to miesiąc i wydaje mi się że starczy. Można oczywiście poeksperymentować z dłuższym macerowaniem, ale ryzykujemy zbyt esencjonalny smak i być może zbyt dużą gorycz. Następnie zlewamy nalew i dodajemy do niego przygotowany syrop. Po następnym tygodniu przecedzamy całość i rozlewamy do butelek. Po kilku miesiącach smak zaczyna się fajnie układać. A po roku to już poezja.
Pić lekko schłodzone - ale bez przesady. Tak z 13*C.


A teraz czas na kawe


 Kawa Amaretto

Składniki:
• 40 ml amaretto
• 150 ml gorącej, mocnej kawy
• bita śmietana

Amaretto wlać do szklanki, dolać kawy, podawać przybrane bitą śmietaną.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz